محمد اصفهانی : با تغییر مدیریت تمام اقداماتم نقش برآب شد…

محمد اصفهانی : با تغییر مدیریت تمام اقداماتم نقش برآب شد…

/ تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۳/۰۸
اخبار موسیقی ایران
۴۵K
متأسفانه قانون مشخصی برای حمایت از آثار هنرمندان و نویسندگان وجود ندارد. این دغدغه سالهاست برای هنرمندان کشور وجود دارد. محمد اصفهانی خواننده کشورمان از جمله هنرمندانی است که رعایت قانون کپی رایت دغدغه‌اش بوده  به این موضوع اشاره کرده است.
باید کار فرهنگى کرد، تبلیغ و توصیه توسط افراد مقبول صورت بگیرد.
بعضی از همکاران شما امکان دانلود رایگان برای ترانه‌ها و آثار خود برای مردم قرار می‌دهند. چون اعتقاد دارند به هرحال این ترانه‌ها پرش خواهد شد. نظر شما چیست؟
دانلود رایگان چنانچه خواست مؤلف باشد، پسندیده است ولى استدلال انجام شده نوعى تن دادن به شرایط ناعادلانه فعلى است که معتقدم با تلاش و هماهنگى مرتفع خواهد شد.
در مورد تک آهنگ چطور؟
چنانچه مؤلف، اثرى را با رضایت خودش رایگان عرضه کند این حق او و حق مخاطبان اوست.
رعایت نکردن حق صاحب اثر چه عواقبی برای هنرمند و کشور دارد؟
ارائه غیر قانونى آثار، بدون رضایت صاحبان اثر به اقتصاد هنر ایران لطمه زده و به دلایل متعددى موجب اضمحلال و تضعیف روند تولید خواهد شد. کیفیت و کمیت تولید اثر هنرى با اقتصاد سالم هنرى شکوفا و تضمین می‌شود! این اصل ماجراست و نکته‌ایست که هرگز نباید مورد غفلت واقع شود و در دنیاى امروز این مساله با نظام و قانون امتحان پس داده‌اى به میزانى درخور و قابل توجه و راضى کننده حل شده که همان کپى رایت است.
شما به عنوان یک هنرمند تاکنون اقدامی برای رفع این مشکل انجام داده‌اید؟
بله چند سال پیش در مقطعى تا طرح این مسئله در مدیریت دفتر موسیقى وزارت ارشاد و پس از آن در مجلس شورا پیش رفتیم ولى متأسفانه با تغییر مدیریت تمام اقدامات نقش برآب شد و ماهم دلسرد شدیم و رها کردیم که این هم اشتباه بود. ولى باید اینبار به مسیرهاى طرح این خواسته هم خیلى فکر کنیم تا در میانه راه حاصل زحمات از بین نروند.
ادعای مسئولان در حوزه موسیقی این است در این زمینه اقدامات جدی انجام می‌دهند. این ادعا تا چه حد صحت دارد؟
تمامى این صحبت‌هاى موافق خوب هستند مشروط بر اینکه جامه عمل هم بپوشند. آن وقت است که میشود میزان موفقیت‌هاى عملى را تحلیل کرد. فعلا که خبرى نیست و آنچه واقعا رعایت و پیگیرى می‌شود، اخذ مجوز براى آثار موسیقى است.
به عنوان یک هنرمند از هنرمندان دیگر چه انتظاری دارید؟
عزم و اشتراک جمعى بر اشاعه فرهنگ صحیح استفاده از آثار هنرى و یکپارچه کردن راه‌ها و مسیرهاى منتهى به این مساله مهم و کلیدى در اقتصاد هنر ایران.
برچسب‌ها:, , ,
نظرات (بدون دیدگاه)