(اختصاصی) یاسین ترکی: نود درصد خواننده ها و نود و پنج درصد تنظیم کننده ها بی سواد هستند!

(اختصاصی) یاسین ترکی: نود درصد خواننده ها و نود و پنج درصد تنظیم کننده ها بی سواد هستند!

/ تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۱۱
مصاحبه
۱۰۳K

این روزها استعدادهای خوبی در مارکت موسیقی کشور دیده می شود. یکی از آنها “یاسین ترکی” است که می توان آنرا یکی از استعدادهای کمیاب موسیقی از لحاظ تنظیم کنندگی و آهنگسازی معرفی کرد. وی همچنین در عرصه ی خوانندگی هم موفق بوده است که در ادامه بیشتر با فعالیت ها و برنامه های او آشنا خواهید شد:

گفتگوی اختصاصی سالار خادمی با یاسین ترکی در ادامه…

درباره کارهایی که در دست اجرا دارید صحبت کنید!
در حال حاضر با خواننده هایی مانند امیر عباس گلاب،مهدی یغمایی،شهاب مظفری،مسیح و آرش ای پی در حال همکاری هستم.در ارتباط با خوانندگی هم چون فضای موسیقی ایرانی روز به روز به سمت سطحی شدن در حال حرکت است هنوز ثبات کاری خود را پیدا نکرده ام.مردم انتظار دارند آهنگهایی که مطابق میلشان هست را بخوانم و آهنگهایی که به تاز

گی خوانده ام واقعا چیزی نیست که باید ارائه دهم.امروزه خواننده هایی محبوب می شوند که هیچ بار موسیقایی ندارند و همین کار های بی کیفیت اثر منفی بر روی کارهای من گذاشته است.حتی آهنگساز ها و خواننده های خوبی که زمانی کار های خوبی از آن ها میشنیدیم هم به شدت افت کرده اند

خب به هر حال موسیقی جهانی به سمت سطحی شدن در حال حرکت است!

به سمت سطحی شدن در حال حرکت هست اما موزیک هایی را می شنویم که حداقل با استاندارد ها مطابقت می کند
چون در کشور ما مارکت وجود ندارد و صرفا بازاری هست که خواننده ای که پول در دست دارد بدون هیچ بار موسیقایی و با سبکی مبتذل بهترین نتیجه را میگیرد.

 

نقش فضای مجازی را چگونه ارزیابی می کنید؟
ابتدا تا حدودی تاثیر مثبتی داشت اما تاثیر خود را از دست داد و اکنون نقش منفی بر روی موسیقی گذاشته است.
هر کسی با اعتماد به نفس بالا به خود اجازه می دهد کار موسیقی انجام دهد و فضای مجازی را اشغال کند.

 

Mokhaatab مخاطب - رسانه دانلود موزیک (اختصاصی) یاسین ترکی: نود درصد خواننده ها و نود و پنج درصد تنظيم كننده ها بي سواد هستند!

 

پس با این تفاسیر کار هایی که در داخل می شنویم کار های خوبی نیستند!
به نظرم کارهای خوبی که می شنویم مانند کارهای دکتر اصفهانی بسیار کم رنگ شده است.
بیشتر بعضی از خواننده های جدید با سبک های مبتذل نبض بازار را در دست گرفته اند و به نظرم این روند به هیچ وجه ایده آل نیست و تعجب می کنم از مردمی که این کار ها را گوش می کنند.
فرهنگ و هنر بازتاب جامعه است و شاید جامعه به علت فقر فرهنگی این گونه کار ها را بیشتر میپسندد

خب مشکل کار از کجاست؟
کار ها دست تهیه کننده هایی است که هیچ درکی نسبت به موسیقی ندارند.
بسیاری از تهیه کننده ها را می شناسم که همین خواننده های ضعیف را وارد بازار موسیقی می کنند و متاسفانه مردم هم از این خواننده ها استقبال می کنند.
متاسفانه کارهایی که در فضای داخلی موسیقی ایرانی پربازدید هستند از نظر کیفیت با آهنگ هایی که در مجالس عروسی می شنویم برابر هستند.

 

چرا امروزه آثار ماندگار تولید نمی شود؟؟
موسیقی خوب باید چند کاربلد و راهنما بالای سر خود داشته باشد اما در موسیقی امروز کاربلد جای خودش را به تهیه کننده داده است و تهیه کننده ها هم خواننده های سطح پایین را وارد موسیقی می کنند.
به جرئت می گویم نود درصد خواننده ها و نود و پنج درصد تنظیم کننده ها بی سواد هستند.

در ارتباط با ترانه سراها چطور؟

متاسفانه کشور ما هر کس با اولین ضربه روحی شاعر و ترانه سرا می شود.
من در این چند سال دو یا سه ترانه سرا خوب بیشتر ندیده ام

 

Mokhaatab مخاطب - رسانه دانلود موزیک (اختصاصی) یاسین ترکی: نود درصد خواننده ها و نود و پنج درصد تنظيم كننده ها بي سواد هستند!

 

نقش ترانه در ماندگاری آثار موسیقایی را چطور ارزیابی می کنید؟
به نظرم در موسیقی ایرانی چون مردم شناختی از موسیقی ندارند صد در صد کار را کلام تشکیل می دهد و کلام خوب می تواند ذهن مخاطب را درگیر کند.

 

چه زمانی می توانیم به موسیقی که ایده آل شماست برسیم؟
زمانی که موسیقی ایران تبدیل به صنعت شود و کمپانی های کاربلد تصمیم گیرنده باشند نه تهیه کننده هایی که فقط به فکر پول هستند

 

کارهایی که امروز می شنویم براساس ظابطه است یا رابطه؟

هیچ ظابطه ای وجود نداردو صرفا رابطه است
کارها باید بر اساس قواعد باشد اما همانطور که گفتم چون کمپانی های موسیقی وجود ندارد کارها دست افرادی است که شناختی از موسیقی ندارند

 

اگر افکارتان با خواننده ای مطابقت نداشته باشد با آن خواننده کار می کنید؟
من با هر خواننده ای که کار کرده ام تاکید می کنم که کار من کار جدیدی خواهد بود و اگر افکارم با خواننده ای همسو نباشد با او کار نمی کنم با این حال خیلی از مواقع هم روی تفکراتم پا میگذارم و موزیکی را تولید می کنم که باب میل من نیست.

 

اگر بخواهید از موزیسین خوبی نام ببرید چه کسی را مثال میزنید؟
به نظرم کاوه یغمایی از بهترین هاست هر موقع کاری از ایشان می شنوم به فکر فرو میروم امیدوارم همیشه ایشان را در فضای موسیقی ببینم

 

Mokhaatab مخاطب - رسانه دانلود موزیک (اختصاصی) یاسین ترکی: نود درصد خواننده ها و نود و پنج درصد تنظيم كننده ها بي سواد هستند!

 

درباره همکاری با کمپانی های خارجی توضیح بدهید!
زمانی همکاری با این کمپانی فکرم را هر لحظه مشغول می کرد اما الان برایم کار عجیبی نیست و در حال حاضر تمام تفکرم روی همکاری با این کمپانی ها است.
به غیر از vevo با sony music و radio Edm هم همکاری داشته ام و احتمالا در آینده با Wb همکاری خواهم کرد.
یک کمپانی لهستانی موزیک من را روی گل های برتر کریستیانو رونالدو در سال ٢٠١۴ قرار داد و خیلی از کانال های معتبر موزیک، کارم را در best house قرار دادند که البته این کار به عنوان همکاری نبوده است و صرفا از طرف این کمپانی ها کارم انتخاب شده است.

و در پایان نظرتون درباره گروه میکروفن؟
به نظرم می توان آن ها را یک گروه نامید افکاری درست در ذهن دارند اما بطور کامل شکل نگرفته و قطعا آینده ی موسیقی کشور خواهند بود.

عکس از:‌ احسان صادقی

در آخر پیشنهاد می شود موزیک جدید یاسین ترکی با نام بریز بهم را هم اکنون بشنوید و دانلود کنید. برای دانلود کلیک کنید.

برچسب‌ها:, , , , ,
نظرات (بدون دیدگاه)