فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی نامزد جوایز فیلم آسیا شد

  • مخاطب
  • بلاگ
  • فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی نامزد جوایز فیلم آسیا شد

فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی نامزد جوایز فیلم آسیا شد

/ تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۲۳
اخبار سینما ایران
۳۹K

امعه جشنواره بین‌المللی فیلم هنگ کنگ روز چهارشنبه اسامی نامزدهای این دوره جوایز فیلم آسیا (AFA) را اعلام کرد.

اصغر فرهادی با فیلم “فروشنده” در بخش بهترین فیلمنامه‌نویس کاندیدا دریافت جایزه است. فرهادی در ۲۰۱۲ با “جدایی نادر از سیمین” جایزه بهترین فیلم این جوایز را متعلق به خویش کرد.

به گزارش ورایتی، مشابه دوره‌های قبل کم و بیش تمام نامزدهای جوایز فیلم آسیا را نشانه ها تولیدشده در کشورهای شمال شرق آسیا تشکیل می‌دهند. بجز ایران در بین رقبای جنوب آسیا و خاورمیانه فقط هند (شبانه عزمی بازیگر کهنه‌کار برای فیلم “Neerja” در بخش بهترین بازیگر زن مکمل) نامزد شده است.

فیلم کره‌ای “مستخدم” (The Handmaiden) به کارگردانی پارک چان-ووک  با شش نامزدی پیشتاز نامزدهای یازدهمین دوره جوایز فیلم آسیا است که برندگان آن ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) در هنگ کنگ معرفی می‌شوند.

البته کمیته انتخاب AFA، پارک چان-ووک را در دسته بهترین کارگردان کاندیدا نکرده است. “مستخدم” در تقسیم بهترین فیلم هم کاندیدا نشده است.

این فیلم اولین بار در جهان ماه مه قبل در تقسیم مسابقه اصلی جشنواره کن روی پرده رفت. داستان در دهه ۱۹۳۰ در کره تحت اشغال ژاپنی‌ها روی می‌دهد. دختری به نام سوکی توسط هیدکو یک وارثه ژاپنی که همراه عموی سلطه‌جویش در خانه‌ای کبیر در حومه شهر حیات می‌کند، استخدام می‌شود، ولی خدمتکار یک سر دارد… چان-ووک فیلم جدیدش را با الهام از رمان ” Fingersmith” نوشته سارا واترز که سال ۲۰۰۲ منتشر شد، ساخته است.

او سازنده فیلم‌هایی چون “پیرپسر” (برنده جایزه کبیر جشنواره کن در ۲۰۰۴) و “تشنگی” (۲۰۰۹) است. “مستخدم” از ابتدای فصل جوایز سینمایی در آمریکای شمالی فیلم برگزیده بسیاری از گروه‌های خرده گیران سینما در دسته بهترین فیلم خارجی‌زبان بوده است.

درام سیاسی اجتماعی “من مادام بواری نیستم” (I Am Not Madame Bovary) ساخته فنگ شیائوگانگ، کارگردان کهنه‌کار چینی (“ضیافت”، “Assembly” و “پس‌لرزه”)، با پنج نامزدی از جمله در دسته بهترین فیلم، پس از “مستخدم” بیشترین نامزدی را کسب کرده است.

“من مادام بواری نیستم” سال جاری در شصت و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم سن سباستین برنده جایزه صدف طلایی، همین طور جایزه گوشماهی نقره‌ای بهترین بازیگر زن (فان بینگ‌بینگ) شد. او در “من مادام بواری نیستم” نقش صاحب یک کافه را بازی می‌کند که وقتی همسرش او را فریب می‌دهد سیستم قانونی چین را به چالش می‌کشد.

فیلم کره‌ای “قطار بوسان” (Train To Busan) ساخته یون سانگ-هو هم در پنج بخش از آنگونه بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه‌نویس کاندیدا شده است.

فیلم‌های “شیون” (The Wailing) و “عصر سایه‌ها” ( The Age of Shadows ) از کره، “هارمونیوم” (Harmonium) از ژاپن و “خدا به همراه” (Godspeed) از تایوان، به همراه “من مادام بواری نیستم”، نامزدهای جایزه بهترین فیلم هستند.

برچسب‌ها:, ,
نظرات (بدون دیدگاه)