تدبیر و امید در جامعه هنر و موسیقی در دوره اصلاحات

  • مخاطب
  • بلاگ
  • تدبیر و امید در جامعه هنر و موسیقی در دوره اصلاحات

تدبیر و امید در جامعه هنر و موسیقی در دوره اصلاحات

/ تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۳/۰۸
اخبار موسیقی ایران
۵۸K

این روزها جامعه رنگ تازه ای به خود گرفته است و به تبع آن هم محوریت گفت و گو های مردم به سمت و سویی دیگر متمایل شده است .
همه نگران آینده فرزندان و کشورشان هستند و اهالی هنر و موسیقی نیز از این نگرانی برای آینده فعالیت های خود در عرصه هنر ، بی بهره نیستند.

در دولت یازدهم گشایش ها و تدبیر های متعددی برای بهبود اوضاع حاکم بر عرصه هنر انجام شده است .
از ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی که سال ها فعالیت نمی کردند اما در این دولت فعال شد و برای نخستین بار در قانون بودجه کشور دارای ردیف بودجه شدند ، مجاز شدن خواننده های مطرح با طرفداران بی شمار نظیر : زانیار خسروی ، سیامک عباسی ، رستاک حلاج ، علیرضا طلیسچی ، کاوه آفاق ، کاوه یغمایی ، اشوان و … گرفته تا ١٨٨٠ آلبومی که به گزارش دفتر موسیقی در طی این ۴ سال مجوز دریافت کرده اند .

همچنین به تازگی به گزارش خانه موسیقی مدیر عامل خانه موسیقی، حمیدرضا نوربخش ، در ادامه آمارهای اعلام شده توسط دفتر موسیقی در پی رد ادعای محمد باقر قالیباف ، شهردار تهران و نامزد کنونی انتخابات ریاست جمهوری ، در رابطه با مساعدت های شهرداری در این مدت یادآور شده است :
کمک های مالی به خانه موسیقی شفاف و روشن است .

مدیرعامل خانه موسیقی با اشاره به موضوع کمک شهرداری به خانه های هنر گفت: ما بارها در خصوص کمک سال های اخیر مجموعه شهرداری تهران به نهاد خانه موسیقی توضیح داده ایم ولی با توجه صحبت اخیر آقای قالیباف باید یک بار دیگر به صراحت و شفافیت اعلام کنیم که شهرداری تهران با کمک سه میلیارد تومانی ساختمان شماره ۲ را به منظور استقرار امور رفاهی و مسکن و واحد های عضویت و بیمه تهیه و دراختیار خانه موسیقی قرار داده است.

در ادامه افزود: مبلغ یکصد میلیون تومان نیز مصوب شورای شهر است که سالانه از سوی شهرداری به این نهاد پرداخت می‌شود .

وی در پایان با اشاره به اینکه نهاد مدنی خانه موسیقی هیچ گونه ردیف بودجه ای ندارد گفت: نهاد مدنی خانه موسیقی با بیش از پانزده هزار عضو، از محل کمک های فرهنگی دولت و دیگر نهادهایی مثل شهرداری و شورای شهر اداره می شود همچنان که اغلب شهرداری های دنیا از فعالیت های فرهنگی و هنری شهروندان و نهادهای صنفی حمایت می کنند .

نوربخش با این توضیح این نکته که اقدام تهیه ساختمان شعبه دو به نوعی در راستای افزایش کیفی خدمات رسانی به هنرمندان شهر بوده و شایسته تقدیر است گفت: خانه موسیقی نهادی است که در فرآیند انتخابات و تحت نظارت شورای عالی، هیئت مدیره و بازرس قانونی اداره می شود و کلیه حساب های آن شفاف و قابل دسترسی و بررسی است .

اگرچه با وجود تمام تمجید های نوربخش نمیتوان لغو شدن کلاس های موسیقی در سال ٩٣ توسط شهاب مرادی ، رئیس اسبق سازمان فرهنگی_هنری شهرداری ، به دلیل ابتدایی و پایین بودن سطح کلاس ها و این امر که با وجود افراد متخصص تعدادی از مربیان با مدرک دیپلم به آموزش اشتغال داشتند را نادیده گرفت.

با اوصاف تمام گشایش ها در سال های گذشته بن بست های فراوانی که پشت آن نه رئیس جمهور و نه وزیر ارشاد بوده است ، وجود داشت که میتوان به تازه ترین آن که برای کنسرت کرج شهرام و حافظ ناظری رخ داد اشاره کرد. حافظ ناظری در این اجرا گفت : مدت زیادی است که در تلاشیم این کنسرت در سالن شهیدان فلاح نژاد برگزار شود اما با مخالفت های فراوانی همراه شد ولی برای اجرا در همین سالن هم زحمات فراوانی کشیده ایم . در ادامه شهرام ناظری در پاسخ که مخالفان همیشگی برگزاری کنسرت اضافه کرد : کسانی که مخالف برگزاری کنسرت هستند ، حداقل یک بار به کنسرت بیایند و علاقه و تمرکز مردم در اجرا را ببینند.
البته بر کسی پوشیده نیست که سال پیش با تحصن اعتراضی در برابر سالن های کنسرت ، پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی استان البرز طی نامه ای رسمی تمام کنسرت های پاپ کرج را لغو کرده بود.

در ادامه به کنسرت هایی که بنا به دلایل مختلف و گاها بی دلیل با وجود مجوز از وزارت ارشاد لغو شد، میپردازیم :

کنسرت ۲۵ اسفند_محسن یگانه (کاشان)
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد گفت : این کنسرت اصلا مجوز نداشته و در مرحله اولیه برای دریافت مجوز بوده است که اقدام به تبلیغات و فروش اینترنتی بلیت کرده است.

کنسرت ۴ بهمن _ کیهان کلهر (قزوین)
کنسرت ۱۰ دی _ مهدی یراحی (بروجن)
کنسرت ۴ مهر _ زانیار خسروی (گرگان)

کنسرت مهدی یراحی _ رشت
کنسرت حمید عسکری _ فریمان مشهد

کنسرت ۲۵ بهمن _ کاوه یغمایی (تهران)
وی که بعد از ۱۰ سال و عبور از فیلترهای گوناگون بنا بود برای اولین بار در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر بروی صحنه برود ، دو روز قبل از اجرا در حالیکه تمامی بلیت های کنسرت او به فروش رسیده بود لغو شد.
یغمایی در نشست خبری اش از مخاطبانش عذرخواهی کرد و ادامه داد :
تمام این اتفاقات را خودم گردن می گیرم علت این ماجرا را مشکل فنی می دانم و در این مدت کوتاه امکان اجرا وجود نداشت ، اگر بخواهیم آن را به عده خاصی نسبت دهیم بی انصافی است.

همچنین جمعی از روحانیون شهر بندرعباس طی نامه ای خطاب به مسئولان هرمزگان نگرانی خود را از برگزاری مکرر کنسرت در این شهر اعلام کرده و خواستار لغو آن شدند.

اما کنسرت هایی هم نیز با تمام سنگ اندازی ها برگزار شدند :
کنسرت ۱۵ اردیبهشت _ سیروان خسروی (ماهشهر)
در آستانه اجرای آخرین قطعه برق های سالن قطع شد اما با شرایط حاکم بر سالن خسروی از حضار خواست که قطعه “”دوست دارم زندگی رو” را همراه وی همخوانی کنند و با نور گوشی هایشان او را همراهی کنند . خود سیروان و اعضای بند هم با گوشی هایشان بین طرفداران رفتند و یکصدا قطعه را اجرا کردند.
کنسرت ۱۱ بهمن _ محسن یگانه (بم)
این کنسرت برگزار شد اما در حین اجرا عده ای از اسپری گاز فلفل استفاده کردند و بطور ناگهانی برق های سالن را قطع کردند ، اما یگانه و اعضای گروهش به پشتیبانی طرفداران مقتدرانه به ادامه اجرا پرداختند.

کنسرت جشنواره فجر _ زانیار خسروی (تهران)
بنا به دلایلی نامعلوم اجازه اجرای دو قطعه که مجوز رسمی ارشاد را نیز داشت به او ندادند.

کنسرت ۵ و ۶ خرداد _ شهرام و حافظ ناظری (یزد)
پیش از برگزاری کنسرت عده ای مقابل سالن برگزاری کنسرت تجمع کرده و نماز اقامه کردند و مانع ورود حضار شدند . با وجود سخت گیری های نیروهای امنیتی برای لغو کنسرت مردم وارد سالن شدند و کنسرت برگزار شد.

و دیگر کنسرت ها که با این مشکلات دست و پنجه نرم کردند.

رئیس جمهور ، وزیر ارشاد و دیگر مسئولین نیز در رابطه با این پیشامدها سکوت نکردند و مخالفت خود را اعلام کردند :

رئیس جمهور حسن روحانی : بی‌قانونی خوب نیست، والله خوب نیست، به نام دین بدتر است.

علی جنتی، وزیر ارشاد اسبق : لغو کنسرت ها با نام اقدام پیشگیرانه انجام می‌شود که بنده با معاونان قوه قضاییه مکاتباتی را داشتم و اعلام کردیم نیازی به این اقدامات پیشگیرانه نیست. ۱۱ سال است که در مشهد کنسرت موسیقی اجرا نمی‌شود و ما خواستیم این کنسرت‌ها را برگزار کنیم اما امام جمعه مشهد مانع اصلی در این زمینه است که حتی اجازه برگزاری کنسرت های سنتی و محلی را نمی دهد.

مجید انصاری، معاون حقوقی رییس جمهور: اگر افرادی در کشور درباره برگزاری کنسرت‌ها و موسیقی نظر فقهی دارند باید بدانند در کشور ما قانون حاکم است. وقتی قانونی از تصویب مجلس می‌گذرد و شورای نگهبان نیز آن را تأیید می‌کند یعنی با شرع تضاد ندارد.

حمید رضا نوربخش، مدیر عامل خانه موسیقی، در گفت و گو با نوای فارس: در مورد لغو کنسرت‌های شهرهای زیارتی هیچ استدلالی وجود نداشت.

علی رضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی: نباید سلیقه‌ای تصمیم گرفت.

در مقابل هم عقیده حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری دولت دوازدهم ، در رابطه با برگزاری کنسرت ها مشابه مخالفان برگزاری آن است :
ما معتقدیم که کنسرت دو قسم است : کنسرت هنجارمند که من به دنبال توسعه آن هستم و کنسرت هنجار شکن که هیچکس در کشور قبول نمی کند.
به نظر من به این دلیل مسئله کنسرت ها را علی الخصوص در مشهد مطرح می کنند که آقایان نمی خواهند جوابی داشته باشند برای کمبود ها و ضعف هایشان ، کنسرت را مطرح می کنند که از کرسنت نام برده نشود. واقعا کنسرت مسئله کشور ما نیست ما مشکل اقتصادی داریم .

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی نیز بارها و همچنین در مستند های تبلیغاتی خود ذکر کردند که مردم باید نشاط داشته باشند جامعه نباید مایوس باشد ، اینکه دائما عزاداری کنیم خوب است ؟
همچنین ایشان در دومین مناظره در پاسخ به نظرات دکتر قالیباف در رابطه با تعالی آموزش خاطر نشان کردند:
صدا و سیما از اینکه دعای ماه رمضان شجریان را پخش کند ابا می کند. یک ربنایی که مردم علاقمند هستند را پخش نمی کنند آن وقت چطور میخواهیم دنیال تعالی آموزش و پرورش و آموزش عالی باشیم؟

به گزارش تسنیم پیروز ارجمند ، مدیر اسبق دفتر موسیقی ، در رابطه با تاکید موکد نوربخش مبنی بر برگزاری کنسرت استاد شجریان و مهم بودن مسائل مربوط به ایشان معتقد است :

دغدغه بسیاری از افراد در خانه موسیقی فقط و فقط و صرفاً استاد شجریان است؛ یعنی تمام موسیقی کشور یک طرف و استاد شجریان در طرف دیگر؛ در حالی که من می‌گویم استاد شجریان استاد شاخص و برجسته‌ای که مورد احترام ما هم هست به جای خود، اما ما خیلی مسائل در این کشور داریم؛ وقتی آقای نوربخش مدیر کل خانه موسیقی در مقابل رئیس جمهور قرار می‌گیرد به جای اینکه مطالبات صنفی را مطرح کند تنها به این می‌پردازد که آقای شجریان بتوانند کنسرت برگزار کنند؛ در حالیکه من‌‌ همان زمان اعلام کردم که مسایل آقای شجریان را خودشان می‌توانند حل کنند. چگونه است که تمامی دغدغه‌های موسیقی کشور می‌شود استاد شجریانکه من برای ایشان شدیداً احترام قایلم و اتفاقاً تمامی مسایلی که به عنوان یک استاد دارند، باید حل شود؛ ولی این مسایل این قدر بنیادی نیست که مدیرکل موسیقی مورد عتاب و باز خواست خانه موسیقی قرار بگیرد.

گزیده ای از رویداد هایی که زیر پوست جامعه موسیقی در این چهار سال اتفاق افتاد را به بررسی نشستیم ، و ادامه داشتن حال خوب جامعه موسیقی و یا پایان یافتن آن بستگی به تصمیم مردم هوشمند و همیشه در صحنه ایران دارد .
امید است که با انتخابی درست ، سنجیده که تمامی جوانب اعم از فرهنگی ، هنری و اقتصادی و … را در
برگیرد مهر تاییدی بر گشایش های دولت یازدهم در تمامی عرصه ها علی الخصوص موسیقی بزنیم .

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,
نظرات (بدون دیدگاه)