کپی خواننده ترکیه ای از آهنگ مرتضی پاشایی!

کپی خواننده ترکیه ای از آهنگ مرتضی پاشایی!

/ تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
اخبار موسیقی ایران
۲۴۴K

مخاطب: حدود ۶ سال پیش بود که «محسن یگانه» با انتشار آلبوم «رگ خواب» بمبی با نام «سکوت» را نیز منتشر نمود. قطعه ای که در آن موقع بسیار فراگیر یا به اصطلاح هیت شد.

مدتی نگذشت که افرادی با نشر اثری از خواننده ای ترک تبار و نه چندان آشنا با نام Levent Azer سعی بر کپی نشان دادن ملودی قطعه «سکوت» داشتند که شواهد و مستندات موضوعی برعکس را نشان داد. خواننده گمنام ترکی از سر علاقه شخصی به آثار «محسن یگانه» قطعه سکوت را با شعری ترکی بازخوانی کرده بود که بعدا مشخص شد آثار دیگری نیز توسط این خواننده ترکی کاور شده اند. یگانه ای که سابقه کاور کردن آثار خارجی را داشت، اینبار آثار او بودند که کپی می شدند. جدای از بحث حفظ حقوق مؤلف، این موضوع نشان داد، زبان موسیقی، زبانی مشترک میان کشورهاست.

گفتنی است کاور کردن آثار کشورهای دیگر در سراسر دنیا رواج داشته و قبلا هم از آثار موسیقی کشورمان کپی برداری شده است. اما خوانندگانی نظیر محسن یگانه، محسن چاوشی، حمید عسکری، فرزاد فرزین، محمد علیزاده و … هستند که ملودی های خارجی در آثار آن ها استفاده شده است.

اما اینبار با انتشار آلبوم Zincirimi Kirdi Ask از خواننده نام آشنای ترک؛ Mustafa Ceceli ملودی قطعه ای از زنده یاد «مرتضی پاشایی» با عنوان «نبض احساس» که از ساخته های «میلاد ترابی» می باشد، شنیده می شود.

قطعه Ask Adina که موضوعی عاشقانه دارد با بهره گیری یا همان کاور کردن قطعه «نبض احساس» ساخته شده است.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , ,
نظرات (بدون دیدگاه)